Varovné signály sebevrežedného chování

Bohužel, svět je plný stresu a událostí, které jen ztěží přečkáme bez větší újmy na zdraví i na duši. Někteří lidé už tíhu svých problémů a starostí neunesou a spáchají tak na sobě čin, který je zprovodí ze světa. Mějte oči otevřené a vnímejte své okolí! Sebevražednému chování totiž předcházejí nejrůznější signály, díky kterým lze tomu nejhoršímu včas zabránit.

Je dokázáno, že devět lidí z deseti své úmysly před sebevraždou někomu sdělí. Proto řeči typu „Brzy už nebudu nikomu na obtíž." nebo „Něco si udělám." a podobné fráze, neberte na lehkou váhu. Celé tragédii můžete svými nově získanými vědomostmi, odvrátit.

Jak je poznám?

O sebevraždách kolují mezi lidmi různé fámy a zkreslené představy. Nejedná se o žádný impulzivní čin, ale dlouho plánovanou událost. Na svůj život si sáhnou jedinci, kteří se dostanou do tíživé situace, ze které nevidí jiné východisko, které by celé trápení vyřešilo. Typické chování těchto lidí, je jakýsi útlum v oblasti rozumové a citové. Zaměřují se spíše k vlastní osobě. Poznat takového člověka, zpravidla nebývá příliš těžké. Velmi radikálně se totiž změní jeho chování. Straní se svých blízkých, vůbec o sebe nedbá a často také končívá s lahví v ruce. Abnormálně často se objevují deprese a neschopnost soustředění. Smutný je fakt, že ač se lidé se svým problémem někomu svěří, celá souvislost téměř nikomu nedojde.

Jak těmto lidem pomoci?

Snad pro každého z nás je smrt obrazem úzkosti a velkého strachu. Jestliže odvracíte od podobné řeči hovor, už nikdy nevzbudíte důvěru a dotyčný se vám se svým problémem již nesvěří. Jestli u svého dobrého známého zaznamenáváte některý z charakteristických znaků, je vhodné, si s ním o celé situaci promluvit. Jestliže půjde o omyl, určitě vám o tom poví. Pokud ne, pak se vám tím spíše otevře. Nejvíce budete nápomocní, pokud s dotyčným člověkem celou situaci proberete. Pokud si nevíte rady neváhejte kontaktovat odborníka (psychologa), který vám poradí co dělat.

Proč si lidé vůbec sahají na svůj vlastní život?

Situace, které zapříčiňují úvahy o sebevraždě, jsou: smrt někoho blízkého, problémy s dalšími lidmi, problémy na pracovišti, ve škole, doma i finanční problémy. Sebevraždy se bohužel nevyhýbají ani žádné věkové kategorii. Statisticky je dokázáno, že největší riziko pro spáchání sebevraždy, je skupina mladých lidí, a to mezi 15 - 34 lety, poté senioři, a hlavně ti, kteří mají závažné onemocnění.

Statistika

Pokud se již člověk jednou o sebevraždu pokusil, je také velký předpoklad, že se o to ještě někdy pokusí. Podle statistik takto jedná 10 - 14 % osob. Jako ochrana proti takovému jednání existuje řada preventivních faktorů. Tím základním je dobře fungující rodina a harmonické vztahy mezi jejími členy.

Reagujte a vnímejte

V případě, že takového člověka ve svém okolí potkáte, pak se snažte projevit zájem a nebýt lhostejný. Je důležité, dát člověku prostor a nechat ho mluvit o svých pocitech. Nenechte na sobě znát strach. Snažte se ho držet dál od nebezpečných předmětů. I když si budete myslet, že je vše zažehnáno a nemějte problém za vyřešený. Rozhodně se s někým poraďte a vyhledejte odbornou pomoc. Následující postup už bude probíhat pod kontrolou odborníků

Máte nějaké zkušenosti vy? Co byste v takové situaci dělali?

Varovné signály sebevrežedného chování patří do témat
 • zoufalec Marek 06.10.2010 22:41:08

  Je mi 23 a nikdy jsem žádnou přítelkyni neměl a nevím jak na to, mam z toho takový deprese že jsem se už čtyřikrát pokusil o sebevraždu. Nesnášim svůj vlastní život.

 • prosím pomoc martin 21.08.2010 08:19:06

  víte všichni sy myslíte že vše se dá vyléčit ale to že někomu na někom záleží a že ten druhý na to kašle a ubližuje dál svojim jednáním tomu dotyčnému,to už nikdo neřeší.
  Mněl jsem přítelkyňi...teď už mněl a mám sto chutí to uděla znovu a tentokrát to udělat už pořádně protože už nemá smysl prostě žít...

  • Re: prosím pomoc Dominika 26.08.2010 15:43:42

   Martine, prosím, zapomeň na přítelkyni. Najde se jiná a lepší. I když to třeba bude dlouho trvat a teď Ti to připadá jako nemožné. Smysl žít zase najdeš a budeš rád, že jsi dal životu šanci! Věř tomu, vím, o čem mluvím!

 • Speciální poradny Ivan 06.05.2009 19:47:53

  Existují speciální poradny, které v tomto případě dokážou pomoci?

  • Re: Speciální poradny Jana 10.06.2009 12:29:44

   Takových poraden je spousta. Většinou jsou dostupné jak na telefonu, tak i formou různých dotazů přes mail, popř. i chat. V případě krize se můžete obrátit na níže uvedené poradny. ACORUS telefon: 283 893 772 (krizová non stop linka) e-mail:acorus@atlas.czhttp://www.acorus.cz

   SPONDEA Brno telefon: 541 235 551, mobil: 608 118 088 – oboje non-stop; www.spondea.cz, e-mail:krizovapomoc@spondea.cz, CHAT-ICQ: 260–321–915


Adresář

Diskutujte na téma Duševní poruchy

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku