Obsedantně-kompulzivní porucha osobnosti

Další z poruch osobnosti, kterou si blíže popíšeme, nese možná trochu komplikovaný název, při bližší charakteristice vám však jistě bude povědomá a dobře představitelná. Jedná se o obsedantně-kompulzivní poruchu osobnosti.

Obsedantně-kompulzivní porucha postihuje dle výzkumů zhruba dvě až tři procenta populace. První její projevy přicházejí nejčastěji mezi 18. a 25. rokem a není zde vazba na pohlaví jedince – výskyt je shodný u mužů i u žen. Její intenzita může v průběhu života kolísat.

Projevy obsedantně-kompulzivní poruchy

Obsedantně-kompulzivní porucha patří k úzkostným poruchám, a jak název napovídá, její hlavní složkou jsou obsese a následné kompulzivní jednání. Obsesemi nazýváme myšlenky, které jsou pro jedince velmi vtíravé, a nelze je vypudit. Ač jsou mnohdy nesmyslné, dotyčný se jich nemůže zbavit a vyvolávají v něm stále větší úzkost.

V návaznosti na tyto myšlenky, pak nemocný opakovaně vykonává kompulzivní jednání, které jej zbaví předchozí úzkosti. Jde o jakési individuálně vytvořené rituály, kterými chce zahnat vtíravé představy či obavy. U někoho se např. objevuje abnormální strach z bakterií, dotyčný pak začíná provozovat nadměrné mytí a čištění. Vytvoří si vlastní rituály, bez nichž nezačne jíst, nepodá ruku atd.

Další častou činností je kontrolování. Jedinec před odchodem z bytu opakovaně kontroluje, zda vypnul spotřebiče, zamkl vchodové dveře, zavřel okna atd. Má vytvořený celý systém kontrol, který vždy před odchodem provede. Aby snížil myšlenky na to, že by se mohlo něco stát, má buď stanovený přesný počet kontrol, které musí provést, či čeká na pocit uklidnění, že „toto již stačí“.

Takovéto rituály jsou samozřejmě časově velmi náročné a vedou k mnoha komplikacím. Pokud si např. jedinec opakovaně myje ruce ze strachu před infekcí, dochází až k tvorbě ekzémů a u někoho se mohou objevit i deprese.

Léčba obsedantně-kompulzivní poruchy

Při léčbě poruchy je nejčastěji využívána psychoterapie. Z mnoha jejích směrů lze uvést zejména kognitivně behaviorální terapii. Při ní je jedinec postupně vystaven tomu, co u něj vzbuzuje úzkost a je mu zabráněno vykonat kompulzivní jednání. Díky tomu poznává, že se úzkosti zbaví i bez vykonávání svých typických rituálů.

Tato terapie se většinou kombinuje s farmakologickou léčbou. Porucha má obvykle dlouhodobý průběh, avšak pomocí adekvátní léčby je možné velmi zmírnit její projevy a postupně odstranit obsese.

Obsedantně-kompulzivní porucha osobnosti patří do témat
 • Kristýna 16.01.2018 20:53:08

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli tato porucha souvisí s neustálým přerovnáváním věcí (srovnávání knížek tak, aby byly rovně přesně na sobě a podle abecedy), mytím už dávno čistých věcí (např. když otřeme stůl 3x, ale stejně po 4 jdeme a otřeme ho za pět minut znovu), neustálým kontrolováním jestli je znovzu někdo nezašpinil. Nebo neustálou obavou o věci např. pokud se oblečením o něco otřeme, okamžitě musíme zkontrolovat jestli se oblečení nezašpinilo, nebo nějak nepoškodilo a pokud to neskontrolujeme máme nutkavý, nepříjemný pocit to udělat až to nakonec stejně uděláme. Mám dojem, že se jedná jen o přehnané puntičkářství, ale pokud máte jiný názor, tak ho prosím vyjádřete, děkuji.

 • xxx 22.03.2016 04:07:26

  mno jasně další nemoc která má přisipat prašule do kapes doktorum :)

  to že někdo kontroluje jestli zamknul byt/dum a nebo jestli všechno vypnul přd odchodem z domova ! sakra není žadná nemoc ! nenažranci jedni ! ale opatrnost !

  před 30 lety jsem barák nezamykal ! sice bydlím na vesnici , ale dneska baz dokladně zabezpečeného domu ani ranu ! a kdy odcházím taky kontroluji jestli je všecko ok !

  plně chápu taková doagnoza se velice hodí ! trpi ji každy rozumný člověk :)) a vidina peněž je tak veliká že dokturci !!!

  • Re: skalettka 19.08.2016 12:30:28

   Vážený pisateli, je vidět, že o této chorobě nemáte tušení, co za utrpení způsobuje. Trpím touto poruchou od 14 let a věřte mi, že už bych se do dětství a rané dospělosti vrátit nechtěla. Život s touto chorobou je utrpení, a pokud to srovnáváte s kontrlou bytu, task nevíte o čem mluvíte.

 • Uff Stan 05.08.2016 15:17:17

  Autorka článku plete jablkas hruškami a neví, že jerozdíl mezi obsedantněkompulzivní poruchou(poruchou chování aživotních návyků) aobsedantně kompulzivníporuchou osobnosti, kdyprávě tu první zaměňujeza tu druhou! Obsedantně-kompulzivníchování (označováno jakoobsedantně kompulzivníporucha – dále jen OCD)nesmí být zaměňována sOCPD (Obsedantně kompulzivníporuchou osobnosti) http://outofthefog.website/personality-disorders-1/2015/12/6/obsessive-compulsive-personality-disorder-ocpd Navíc,komplexní forma OCPD, kdydotyčný vykazuje všechnyzákladní diagnostické znakya rysy, a to intenzivně,permanentně, dynamicky,konzistentně..., se nazýváAnankastická poruchaosobnosti. Výše uvedenýčlánek je tudíž nesmysljiž od samého nadpisu!!!

 • Věrka 15.04.2016 16:32:40

  Dobrý den,mám 16 let syna a má příznaky této poruchy.Má o něj velký strach a už si nevím rady.Začalo to od nového školního roku,kdy nastoupil do střední školy a musel dojíždět MDP,nemá rád kolem sebe lidi,protože má pocit,že se někým nakazí.Když přijde domů,tak ani se s námi nebaví a okamžitě jde do koupelny,aby všechnu špínu ze sebe očistil.I nás kontroluje ,jestli jsme si umyli ruce,když přijedeme z města z autobusu.Trápí mě to a tak chci vyhledat odbornou pomoc.Ale mám obavy,že s tím syn nebude souhlasit,Jak mu to mám vysvětlit,že se s tím musí začít léčit,aby byl zase takový,jaký byl.Je mě ho moc líto a chtěla bych mu pomoci,jak mu to mám vysvětlit?
  Předem děkuji za odpověď.
  S pozdravem Věrka V.


Adresář

Diskutujte na téma Duševní poruchy

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku