Mnohočetná porucha osobnosti

Tato porucha se řadí mezi tzv. disociativní poruchy osobnosti a bývá též označována jako disociativní porucha identity. Pro zdravého jedince sice může mít jistý nádech tajemna a je lákavé o ní např. číst knížky či různá vyprávění, avšak pro nemocné jedince se jedná o problém, který každodenně poznamenává jejich život.

Příčiny mnohočetné poruchy osobnosti

Základním znakem poruchy je přítomnost více osobností, které se střídají v přebírání kontroly nad chováním postiženého jedince. Ten má tedy v sobě přítomno více osob, přičemž navenek se vždy projevuje jen jedna z nich. Každá z těchto osobností jako by si žila vlastním životem, má své charakteristiky, obvyklé vlastnosti, zvyky i svou historii. Některá z osobností může být velmi výbušná a agresivní, jiná naopak submisivní a bojácná. Jednotlivé identity se mohou lišit i po stránce fyzické, např. mohou mít různé nemoci, být praváci či leváci. Lidé, kteří touto poruchou trpí si však tyto různé identity neuvědomují a v době, kdy nad jejich myslí převezmou kontrolu, často popisují ztrátu paměti. Jedna osobnost si tedy není vědoma prožitků ostatních identit. Přechod mysli z jedné osobnosti do druhé je obvykle náhlá.

K poruše samotné mohou být přidruženy i další problémy. Mezi nimi lze zmínit:

 • noční můry, flashbacky
 • sebepoškozování
 • agresivní chování
 • sebevražedné sklony
 • afektivní poruchy, poruchy sexuální, poruchy příjmu potravy či spánku

Zjištění poruchy

K diagnóze se může dospět např. po podezřelých ztrátách paměti, které se již nedají vysvětlit jen prostou zapomnětlivostí, všimnout si mohou lidi v okolí jedince či dotyčný sám. Ten může zažívat situace, o nichž ví, že by si je sám nezpůsobil (objevení napsaných vzkazů, obrázků či nakoupených věcí).

Možné příčiny a léčba

V anamnéze postižených jedinců bývá často zaznamenáno sexuální či tělesné zneužívání v dětství či emoční odmítání ze strany rodičů. Spouštěčem poruchy však může být jakákoliv prožitá stresová událost, těžké životní období nebo závažný vztahový konflikt.

Veškeré disociativní poruchy mohou být samovolně upraveny během několika týdnů. K tomu dochází zejména pokud potíže nastaly po nějaké traumatické události. Vyskytují se však i chronické stavy, které zejména pokud bez lékařské péče trvají déle, bývají následně velmi těžko ovlivnitelné.

Své místo v léčbě vždy má podpůrná psychoterapie, obvykle vycházející z principů kognitivně-behaviorální terapie, dynamické psychoterapie či hypnózy. Psychoterapie se snaží, aby nemocný získal určitý náhled a odstranil se emoční poklad pro disociaci. Ke zmírnění doprovodných příznaků mohou být podávána anxiolytika nebo antidepresiva.

Umíte si život s touto poruchou představit? Slyšeli jste již o ní dříve či s ní máte nějakou konkrétní zkušenost?

Mnohočetná porucha osobnosti patří do témat
 • Mnohočetná porucha Jaromír Bošek 02.02.2011 16:30:36

  V mnoha kulturách světa je tato u nás "nemoc" popisována jinak. Ne jako nemoc, ale jako duchovní schopnost přijmout do svého těla/mysli duchovní entity, které mohou mít zcela jiné chování, vzpomínky, schopnosti(léčení, vědomosti někdy staré stovky let) řeč než dotyčný člověk. Přečtěte si něco o spiritismu a mediumitě, doporučuji klasiku Allan Kardec. Nemocí se stává pojmenování "nemoc" u nás v západní kultuře a jinde pokud dojde k nestabilitě nerovnováze u dotyčného člověka, potom bychom tomu mohli říkat spíše posedlost, Mnoho "léčitelů" má tyto schoponosti také, ale udržují je vědomě pod kontrolou nebo nemají ztráty paměti a tak se mohou snadněji orientovat. Potkal jsem ve svém životě při cestování po světě několik lidí s takovými schopnostmi a když je potnáte hlouběji, získáte znalosti různých kultur - afrika, jižní amerika atd., nespoléháte jen na polovičaté výzkumy a často jen výmysly psychiatrů a psychologů, zjistíte, že to nejhorší co se děje je právě nazývat to nemocí.
  Omlouvám se za nejasný příspěvek toto opravdu není jen na pár řádek, ale na letité usilovné studium, vyžadující trpělivost a pochopení mnoha kultur, takže jen abych Vás inspiroval....přestaňte o tom alespoň na krátkou dobu uvažovat jako o nemoci, ale o schopnosti, která je u nás v západních zemích nepochopená a nikdo neučí jak ji zvládat, jde o sensitivitu, která překračuje lidské chápání...říkám Vám všem co vás takto diagnostikovali, jste svým způsobem vyjímeční, studujte zajímejte se, čtěte a učte se jak se zdokonalit a poznat to sami :)

  • Re: Mnohočetná porucha Lucifer 31.01.2018 15:35:40

   Dobrý den, jsem studentkou SPgŠ a toto téma spracovávám do mé ročníkové práce, jenže není moc ověřených či kvalitních zdrojů, z nichž bych mohla čerpat. Proto žádám zde, kohokoliv, kdo se o toto téma zajímá, či si sám něco takového prožil/ prožívá, zda by byl ochotný se podělit o své poznatky, za všechny informace budu velice vděčná. LP luciaspol@seznam.cz

 • ..neviem, čo dalej.. Nella 28.06.2015 23:22:21

  Dobrý deň, mám priateľa už 3 roky, je priateľský, inteligentný proste normálny až naozaj obdivuhodne dobrý človek, ale má to jeden háčik, keď príde stresujuca situácia, akoby mu "preplo" je to úplne iný človek, má dokonca iný pohľad, hlas, postoje, hodnoty. Zo začiatku som si myslela, že to nič nieje.. jednoducho chlapi nevedia zvládať stres, ale teraz už viem, že to je niečo viac. Podľa príznakov a charakteristiky MPO posudzujem, že je asi obeťou tejto choroby. Spatne som sa vrátila do rôzných obcobí, kedy sa takto správal, kedy to nebol ON a všetko mi do seba zapadá. Dokonca máva dni, ked nevie kým je. Ja viem, že to bude v poriadku o pár dni, týždňov či mesiacov ( naposledy to trvalo 3 mesiace), ale stále ma straší tá jeho "temná stránka". Bojím sa mu niečo povedať, aby ho to nerozhodilo...už vlastne ani nwm ako mám k nemu pristupovať. Najhoršie je to, že ho mám noazj rada a plánovali sme si spoločnú budúcnosť, ale teraz mám pred sebou veľmi ťažké rozhodnutie a neviem si rady...momentálne má ťažké obdobie, takže bojujem s jeho druhým ja s nádejou, že sa "prepne spat" a bude to v poriadku...držte palce

  • Re: Re: Mnohočetná porucha Alena 09.02.2018 16:34:17

   Tohle by mohl být super zdroj, sedm osobností v jedné ženě. Upřímně jsem nevěřila vlastním očím, ty deníky jsou celkem hard core.

   https://www.youtube.com/watch?v=s715UTuO0Y4

 • Re: ..neviem, čo dalej.. Monča 06.02.2018 22:52:00

  Chápu, že to pro Vás musí být těžké. Reaguji sice až po 3 letech, ale jak to Váš vztah vydržel? Přítel se choval jak ho znáte, nebo jeho “druhé já”? Píšu na toto téma práci do školy, každá informace přijde vhod :) Děkuji

 • Re: Mnohočetná porucha Jane 28.11.2016 22:48:22

  to je moc hezky napsané

 • Odborná pomoc Sebastian 04.10.2017 00:39:15

  Dobrý den,
  trpím touto poruchou už něco přes rok. V nemocnici (Bohnice) to považují za hysterické projevy. Moje psychiatrička neví, co si myslet a neví, co semnou. Existuje v ČR nějaký odborník na tuto poruchu? Už takhle dál nemůžu fungovat. Děkuji za brzkou odpověď nejlépe na email.
  Sebastian

 • A jeste Lea 01.07.2017 14:24:36

  A jeste jedna vec me zajima. Muze kazda ta osobnost mit svoje dalsi psychiatricke diagnozy? Napriklad jedna s autismem a dalsi ne, ta plne chape, umi se vcitit, reaguje, jina je autista z jineho sveta a ma plno fobii a jede podle svych pravidel, dalsi muze byt hruba, sprosta, agresivni ci se chovat jako nejakej povl. Nebo muze treba dalsi osobnost trpet obscesivne kompulzivni poruchou, s tim ze ostatni sobnosti treba ta povl typ, tak te je neporadek jedno ? Muze ta jedna osobnost, kdyz se dostane do sveho pokoje byt ten povl a kdyz je v jinem prostredi promeni se bytost do te s obscesi ? Asi se z nej brzy zblaznim a pak napisu co mam ja, protoze uz to fakt nedavam.

  • Re: A jeste Psycholog 19.07.2017 17:09:15

   Leo, máte to štěstí, že (ne)jen Vám prozradím, jak to doopravdy je:) Z teoretického hlediska je opravdu možné, aby dvě osobnosti v jednom jedinci měli zcela jiné osobnostní rysy - to vyplývá už ze samotné definice této nemoci. Tudíž je i možné, že je jedna z osobnostní obsedantně kompulzivní a druhá nikoli. Mluvíme-li o poruchách autistického spektra, je už to trochu komplikovanější, neboť se jedná o závažné vrozené neurologické poruchy - zkrátka jsou u autistů jinak uspořádány struktury mozku... Celkově neberte tuto nemoc tak vážně, rozhodně se nejedná o výmysl psychiatrů, jak tu nějaký i**** pod Vámi píše, ale zároveň je to nemoc velmi komplikovaná, vlastně se ani neví, jestli existuje, pravděpodobnější je "mix" různých jiných nemocí. Někteří lidé si tuto nemoc též pletou se schizofrenií, zejména díky filmovému průmysl. Schizofrenie jsou ve většině případů jen halucinaci, trpí jí téměř 10 % lidí a skutečně existuje na rozdíl od mnohočetné poruchy osobnosti, která takto podložena není. Také bych rád napsal, že tento název - Mnohočetná por. osob. se v odborných kruzích dávno nepoužívá, není přesný. Hezký den:)

 • Kniha Míša 10.05.2010 21:08:53

  Tak přesně o tomhle zrovna čti knížku a vyhledala jsem si proto na internetu a koukám, že to opravdu existuje. Je to fascinující nemoc. Kniha se jmenuje Řekni mi svůj sen a napsal ji autor SIDNEY SHELDON. Je opravdu výborná. Doporučuju :)

  • Re: Kniha Klára 30.11.2010 20:30:05

   S tímto názorem jedině souhlasím. Právě díky knize Řekni mi svůj sen jsem se dozvěděla o téhle nemoci. Podle mého názoru tam jsou skvěle popsané právě pocity pacientky trpící MPO.

   • Re: Re: Kniha Nell 10.07.2017 23:38:05

    Případ tehle nemoci popisuje take kniha Navrat z temnoty od Liz Coley. Je to ho 16ti lete holce, která si nepamatuje poslední tři roky života. Taky pěkné zpracování

   • Re: Re: Kniha Clarys 28.03.2012 20:26:31

    Myslím, že knížka "Byla jsem otrokyní v satanské sektě" je mnohem lepší. ;)

 • detektor pravdy Lea 01.07.2017 14:15:45

  Dobry den, prave jsme se strasne dohadali s partnerem. Jde o to ze ma nejspis mnohocetnou poruchu osobnosti, jeste aspetgetuv syndrom k tomu, jeste se oddava koureni vesele bylinky, takze souziti je psycho, nyni ve fazi rozchodu. Neco co neudelal a pritom udelal, protoze byl kdovi kym v tu chvili je slabej odvar toho co s nim zazivam. Kradez penez z uctu, o ktete nevedel a i brecel ze to nebyl a byl a sam byl pak z toho vydesen no a ted snezeni necoho co nikdo jiny nesnedl a on o tom nevi a do krve se bude hadat, jenze v tomto pripade nelze sehnat dukaz, moc bych si prala byt to ja, ale opak je pravdou a stradidelny. Neni to tou bylinou, nemel zrovna dlouho. Je to horsi, nejhorsi je ze sam neveri, ze ma problem a jeste to jeho vyjadrovani a nechape ani vyznam vet, zas AS syndrom, je v debate uplne jinde. Ma tisic pravidel na vse, kdyby je nemel zhroutil by se mu svet. Totalni magor. Proc to pisu, zajima me jedno, da se vubec na detektoru lzi rizpoznat lez u cloveka s mnohocetnou poruchou osobnosti ? Vzdyt by pokazde odpovidala jona bytost ? V podstate by tedy ani nelhal. Omlouvam se za chyby, ale je mi ted z nej tak hrozne, ze kaslu na pravopis :""((((

 • Znám Michaela 27.07.2016 11:01:21

  Dobrý den,
  můj přítel trpí nejspíš disociací. Máme půl roku krásný, snaží se být pozitivní, odmítá veškeré negativno a problémy. A pak přijde sebemenší problém a on se okamžitě rozchází, prodává společný dům. V dětství mu zemřel otec, matka zůstala sama a hodně pila, týden se třeba neukázala u svých dvou dětí. Neměla peníze, tak si musely krást jídlo a pomůcky do školy. Nakonec si vzala život i ona. Muselo to být neskutečně traumatizující. Chová se jako naprosto někdo jiný než jako člověk, kterým byl předcházející půlrok. Pokud máte někdo na tenhle problém řešení, prosím napište mi ho. Už se totiž opět stěhuji a jsem s nervy vcelku v háji. Přesto vím, že je jedinečný, že když nemá to vícedenní období "jiného člověka", tak je naprosto dokonalý a má cenu s ním žít a být. Jen bych potřebovala nějakou radu, řešení atd. Budu moc vděčná za názor a rady... Hezký den!

  • Re: Znám Michaela 22.01.2017 14:00:43

   Dobrý den, to co popisujete je spíše bipolární porucha osobnosti, ne?

   • Re: Re: Znám Awhoo 17.06.2017 13:21:11

    Jaktoze ses tak chytrá ? :D

 • Disociativni porucha Lenka schrammova 20.04.2017 09:18:38

  Bohuzel mam tuto dg.spojenou se chronickym zanetem mozku. Zivot je velmi tezky mivam zachvaty s krecemi.pry pomuze psychoterapie ale ta je draha snazim se to zvladnout ale je to tezske

 • P 14.04.2011 22:37:16

  Nemyslím si, že jsem až tak patologická. Ztráta paměti se u mě neprojevuje. Ale s mnohočetnou osobností potíže mám. Jednou jsem direktivní, tvrdá a přísná. Potom jsem něžná jako víla. Dokážu být dospěle nad věcí a rozumná. A nebo taky hned depresivní, bez sebevědomí. Je to zmatek. Jako bych se snažila "vyjít" vstříct všem. Ale nevím, "kde jsem se v tom všem ztratila já sama." Se svým jménem jsem se nikdy neztotožnila. Jaksi "mě tíží." Nechci zabředávat více a komplikovat. Ale pravda je, že tyto změny jsou vysilující. Možná ani tak nejde o mnohočetnou osobnost, jak doufám, ale neschopnost být opravdu sama sebou, kterou jsem někdy v minulosti třeba nedorozuměním potlačila.

  • Re: schizofrenie eva 04.07.2011 18:05:24

   Milá slečno problémy se schizofrenii je problém starý jako lidstvo samo,vždy jsou to přilepené duše ,které ruši vlastní tok energie ,auru -energetické pole ,nebo jsou dokonce v těle - odstranit je není vždy lehké ,ale jde to vždy - je to trošku běh na delší trať -ale kde je problém je samozřejmě i ŘEŠENÍ.STAČÍ SE OZVAT -KOUKNĚTE NA MÉ WWW.eva-reiki.kvalitne.cz
   nebo zavolejte na tel.606425644 s pozdravem Eva Zelená reiki mistr

 • myslím že tím trpím Michal 31.05.2015 13:54:30

  Mám pocit,že se ve mě střídají osobi,ale vždy si pamatuji co,která z nich dělala,ale neovlivním jejich počínání.Je toto ta porucha?

  • Re: Re: schizofrenie PK 24.07.2016 00:48:52

   Rozdíl mezi schizofrenií a mnohočetnou poruchou osobnosti je dost zásadní. Schizofrenie je o halucinacích a vjemech, které nejsou skutečné. Vážně čekám na den, kdy už se lidi naučí nazývat věci pravými jmény, tahle neznalost už mě unavuje.

 • Re: myslím že tím trpím Kateřina 26.04.2016 17:29:31

  Mám naprosto stejný problém a také by mě to zajímalo.

 • Re: Marcela 10.03.2012 02:02:23

  Také tuto poruchu mám, jen jsem do teď nevěděla, co že má znamenat. No tak nic z toho mi není - pouze občas zkratovité sebevražedné jednaní, to už naštěstí skoro taky ne.

  • Re: Re: myslím že tím trpím Mirek 28.04.2016 11:42:51

   Může jít o symptom poruchy osobnosti nebo schizofrenie, promluvte si o tom s psychiatrem.

 • mno xxx 22.03.2016 03:50:31

  Hele lidi neberte tyhel diagnozy až važně :) většina zních jsou jen pomucky doktoru a psychiatru jak vydělat prachy :))) !!!

  Mně kdysi po těžké autonehodě jen genialní psychiatr diagnostikoval po 10 minutovém rozhovoru disociativní poruchu osobnosti ! je mi hrozně divné že všude pišou že tyhle poruchy se velmi težko zištují ! a tenhle superpsychiatr to dokazal za 10 minut :) a to mně viděl poprvé v životě :)))))

  a je taky velice divné že tenhle skvěly psychiatr který umněl diagnostikovat " odedveří a za 10 minut " přišle o licenci ! kvuli takovým diagnozám :))))

  takže od jisté doby beru veškorá doktory z velikou rezervou ! něvěřím dokud si nepřečtu a nenastuduji co řeknou !

  jelikož tuhle diagnozu mám v zdravotní dokumentaci tak mi to přidělalo hodně problemu ! diky jednomu trotlovy který nemněl nikdy dostudovat a mněl být vyhozen kam patří na UP !!!

  takže kdy jsme zištoval jak se tyhle rychlo diagnozy zbavit ze zdravotní dokumnetace ! tak aji po poradě z pravníkem jsem došel k zavěru jediná rychla možnost jak se toho cejchu zbavit je taková že se prostě dokumentace musí definitivně stratit :)) !!!

  A to radím i ostatním co maji problemy z takovými cejchy ve zdravotní dokumentaci ! musí zmizet "papíry " a hotovo !!!

 • Petra 26.09.2012 09:38:36

  Dobrý den,
  chtěla bych Vás požádatm, zda byste mi nemohli doporučit nějakou literaturu k tomuto tématu. Na mnohočetnou poruchu osobnosti chci dělat svou minimaturitní práci a moc by mi to pomohlo. Předem děkuji za pomoc.

  • Re: kniha LB 14.04.2015 00:50:43

   Co se týče knih, já doporučuji "Roztříštěná mysl - Můj život s mnohočetnou poruchou osobnosti" od Roberta Oxnama - skutečného člověka s Mnohočetnou Poruchou Osobnosti.

 • schizofrenie bengo 07.10.2009 14:51:20

  to spíš vypadá jako schizofrenie, jaký je teda rozdíl??

  • Re: schizofrenie LB 14.04.2015 00:48:48

   Schizofrenie je o přeludech a ne o osobnostech. Koukněte se na wikipedii. Je tam článek o schizofrenii.

 • Mnohočetná porucha Radule 18.09.2009 14:02:02

  Tak to už si vůbec neumím představit. Ani jsem netušila, že něco takovýho vůbec existuje, slyšela jsem o schizofrenii, ale tohle je vážně neuvěřitelný. Musí to být docela náročný jak pro toho postiženýho, tak hlavně pro okolí, nikdy nevíte, s kým vlastně zrovna máte tu čest. Neuvěřitelný, co existuje za nemoci.

  • Re: Mnohočetná porucha Zuzka 13.01.2012 10:59:41

   Nesouhlasím s tvrzením "hlavně pro okolí" :-)

 • Otázka Lenka 28.10.2013 22:00:18

  Prosím vás, je o tomto aj nejaká kniha, ktorá by túto poruchu do hĺbky rozobrala?

  • Re: Re: Mnohočetná porucha xx 19.04.2014 18:42:18

   Souhlasim s tim, ze pro okoli je to nejhorsi. Kdyz zjistite, ze vas partner timhle trpi a hlavne fungujete uplne normalne, pak to je na zblazneni. Vetsinou to zjistite tak, ze vznikne afera, manzelsky trojuhelnik, nebo neco podobneho, co si vas partner vubec nepamatuje a i kdyz mu date pred sebe fotografii, tak bude tvrdit, ze to je fotomontaz, nebo ze to vubec neni on.
   A pak verte takemu cloveku nadale. Vite, ze je nemocny, milujete ho, chcete mu pomoci, ale nemuzete, protoze mate myslenky, ze vas klidne muze nakazit pohlavni chorobou, nebo muze spusobit i horsi veci - nekdy tihle lide jsou schopni ublizit i detem, kdyz jsou v roli nekoho jineho. :(

 • neni všechno tak jednoduché Michall 29.08.2013 15:34:02

  Ano i já sem se tímto tématem dlouho zaobíral a asi mi nezbide nic jiného než se o to zajímat do konce života.Ono je to totiž tak, že i kdybi, chtěl člověk zapomenout tak to prostě nejde.Bylo by to krásné si říct, tak teť už to vým, vým o skrytých věcech života, tak prostě zapomenu a budu normální, už budu moct normálně chodit do práce, budu dúvěryhodný a spolehlivý, takový jaký opravdu jsem, dokážu to o čem jsem celou tu dobu snil, ale jsem to vúbec já?Ano jsem, chci to být já.Kdo bych byl když néé já. Přeze všechno si uvědomuji váhu života, ale taky je pravda že nevím odkud se vzal.Když se člověk brání svou vúlí proti svým slovům a nevyhrává boj a kouká se na svět dvojíma očima, když ty oči jsou pouze mé, tak se znova vracím kté otázce.Jsem to já?

  • Re: Re: Re: Mnohočetná porucha LB 14.04.2015 00:35:29

   Oni za to nemůžou. Oni to nedělají schválně. Nemají nad sebou kontrolu když jsou jinou osobností.

 • Lucinka 02.01.2015 17:33:31

  Ahoj, s touto poruchou žádné zkušenosti nemám, ale jestli se na věc chcete podívat přímo očima postiženého, přečtěte si knihu Návrat z temnoty od Liz Coleyové :)

 • strach v dětství zuzka 12.05.2013 21:55:36

  VÍM URČITĚ,ŽE SI NEPAMATUJI CELÉ DĚTSTVÍ DO MÝCH 10 LET,NEŽ SE NAŠI ROZVEDLI,JEN TY HEZKÉ CHVILKY S MOJÍ RODINOU A TĚCH JE TAK 5, NEVĚŘÍM,ŽE JSEM BYLA ZNEUŽÍVANÁ ANI CÍLENĚ TÝRANÁ,ALE MOJI RODIČE BYLI NERVÁCI A Z VYPRÁVĚNÍ MATKY,JAK NÁS OTEC STRESOVAL,JE MI MŮJ VÝPADEK PAMĚTI JASNÝ. ASI JE LEPŠÍ,ŽE TO NEVÍM,JENOM BY MĚ ZAJÍMALO JESTLI TO BYLA U MĚ JEN MOMENTÁLN DOČASNÁ ZTRÁTA PAMĚTI,OBRANNÝ MECHANISMUS NEBO V TĚCH VYPJATÝCH CHVÍLÍCH PŘEVZALA MOJE STRESY JINÁ OSOBNOST,PO CELÝ ŽIVOT MÁM PROBLÉM ZVLÁDAT AGRESIVITU A JSEM NA ANTIDEPRESÍVECH,TAKÉ JSEM SE 3x POKUSILA O SEBEVRAŽDU.

 • Adela 02.05.2013 19:28:43

  Vždycky jsem věděla že jsem v pořádku... Mám pocit že už vím co se mnou je.

 • JANIS 03.03.2012 21:20:46

  Ja by som zas odporučila pozrieť si film "Sybil" z roku 2007. Je natočený podľa skutočnej udalosti. Je to príbeh mladej ženy s poruchou mnohopočetnej osobnosti,odohrávajúci sa v 50tych rokoch,kedy sa táto porucha vlastne prvý krát diagnostikovala.režíroval Joseph Sargent

 • porucha osobnosti novina 26.12.2010 14:06:53

  O nemoci s poruchou osobnosti jsem slyšela, ale život s takovým člověkem si představit nedovedu, chce to asi pevné nervy...nevíte, jak se kdy zachová, jestli vás vůbec vnímá, zda si to bude pamatovat..to je případ už pro lékaře..ale nevím, zda na to jsou vůbec léky ...

 • Komentář byl smazán Tvůj pán 30.10.2010 22:55:10

 • otázka Jirka 14.10.2010 21:38:21

  Chtěl bych se zeptat, snad každý den udělám něco co bych do sebe jinak neřekl. Jsem přátelský, jsem rád ve společnosti, a najednou jsem k někomu moc hrubý, s nikým naprosto nemluvím i když je okolo spoustu přátel, nebo například zahnu své partnerce. Po nějaké chvíli či druhý den ráno si to vše pamatuji, ale jsem zmatený, nevím zda se to opravdu stalo. To zjistím až od lidí z okolí... Má to něco společného s mnohočetnou poruchou osobnosti? Předem děkuji za odpověd.

 • a co teprve Loveless 11.11.2009 23:48:56

  A co teprve, kdyz zjistite, ze jste to vy, o kom je tenhle clanek?

 • zvědavost Markéta 03.11.2009 17:52:13

  zkuste si přečíst knihu s názvem:„Byla jsem otrokyní v satanské sektě“ od spisovatelky Ully Fröhling a dá vám to jasný příklad o téhle chorobě.Jen ze zvědavosti se o toto téma zajímám a tato kniha je k tomu dobrým vodítkem.Ale pokud jste slabší povahy tak to raději nečtětě.

 • znám.. Eva 18.09.2009 09:56:48

  Tak tohle sedí přímo na moji snachu.Neříkám to posměšně,snaží se léčit,ale je to pěkně na makovici,protože nikdy nevíte s kým mluvíte.Občas si připadám jak v blbým seriálu-je v ní –14letá holka,17letá naivka,protřelá žena,setsakra­mentsky dobrá manipulátorka,ne­vinný cukrouš,a až někde hodně vzadu je rozumná žena,jenže ta se ukazuje opravdu vyjímečně.


 • Adresář

  Diskutujte na téma Duševní poruchy

  Píšeme jinde


  Zdravě.cz na Facebooku