Jaké existují poruchy osobnosti?

Poruchy osobnosti byly dříve označovány jako tzv. psychopatie. Jako v mnoha ostatních případech, i zde může být leckdy obtížné jasně vymezit, jaké projevy ještě spadají do „normy“ a jaké již označit za „patologické“.

Vymezení poruch osobnosti

Poruchy osobnosti jsou variantou rysů, které se významně odchylují od těch patrných u většiny lidí. K těmto rysům patří hluboce zakořeněné a přetrvávající vzorce chování. Odlišnosti jsou patrné v poznávání, emotivitě, ovládání impulzů, uspokojování potřeb a způsobu chování k ostatním lidem. Tyto vzorce chování, stejně jako pohled na sebe, druhé a svět, jsou zpravidla pro nositele přijatelné, ale vedou ke konfliktům s okolím.

Projevy poruchy osobnosti se zpravidla objevují ve věku pozdního dětství nebo adolescence a přetrvávají prakticky celý život. Dochází u nich k určitým výkyvům vyvolaným nepříznivými vnějšími nebo vnitřními faktory, které se pak označují jako období kompenzace nebo dekompenzace stavu.

Lidé s poruchou osobnosti při frustraci snadno podléhají úzkosti, depresi nebo závislosti na návykových látkách. Lidé trpící poruchou osobnosti často nevidí problém u sebe, ale u druhých osob. Časté jsou obranné mechanismy, které vedou k potlačení ohrožujících či bolestných impulzů nebo takových, které odporují vlastnímu sebepojetí člověka.

Na vzniku poruchy se podílejí biologické, psychické i sociální faktory. Mezi základní biologické vlivy patří stres matky v období těhotenství či drobné poranění mozku během porodu. Mezi psychosociální faktory patří rodinné prostředí, školní prostředí, výchova a působení různých traumat.

Léčba poruch osobnosti

Lidé postižení poruchou osobnosti jen zřídkakdy přicházejí k léčbě kvůli tomu, že jsou nespokojeni se svými osobnostními rysy. Považují je za přirozenou součást své povahy, vesměs jsou přesvědčeni o své „normalitě". Na základě současných poznatků víme, že poruchy osobnosti lze léčit pomocí farmakoterapie a psychoterapie. Jelikož jsou pro ně typické hluboce zakořeněné postoje a vzorce chování, každá změna vyžaduje dlouhodobé úsilí.

Druhy poruch osobnosti

Odborníci člení poruchy osobnosti různě. Jedním ze způsobů je následující:

 • Paranoidní porucha osobnosti: Mezi znaky této poruchy spadá podezíravost, vztahovačnost, sklon k patologické žárlivosti či přehnaná sebechvála.
 • Schizoidní porucha osobnosti: Lidé s touto poruchou mají sklony k samotářství, jsou uzavření a straní se veškerých kontaktů. Typické je pro ně odtržení od reality a život ve vlastním světě.
 • Disociální porucha osobnosti: Jsou to jedinci, kteří jsou lhostejní k dodržování společenských pravidel. Často porušují normy, jiní lidé je nezajímají.
 • Emočně nestabilní porucha osobnosti: Již z názvu je patrná charakteristická emoční nestálost, časté změny nálady a mnohdy velmi impulsivní jednání postižených jedinců.
 • Histriónská porucha osobnosti: Tito lidé zkreslují skutečnost, jsou teatrální, často přehánějí a snaží se vždy být středem pozornosti.
 • Anankastická porucha osobnosti: Touto poruchou trpící lidé bývají nerozhodní a nejistí. Často to bývají pedanti, kteří se snaží, aby vše bylo dokonalé. Vše permanentně kontrolují, ale beztak pociťují stálou úzkost.
 • Úzkostná porucha osobnosti: Již z názvu je zřejmá podstata problémů těchto lidí. Jsou přecitlivělí ke kritice, zažívají pocity nejistoty, strachu a napětí.
 • Narcistická porucha osobnosti: Tito lidé jsou citově chladní, přesvědčeni o své dokonalosti a důležitosti.
 • Závislá porucha osobnosti: Pro postižené je typický strach z odmítnutí, pocity bezmoci a neschopnosti. Rádi se tito lidé spoléhají na jiné a předávají na ně zodpovědnost.

 

Jaká ze zmíněných poruch osobnosti vám byla nejznámější? Setkáváte se ve svém životě s lidmi, kteří poruchou osobnosti trpí?

 

Jaké existují poruchy osobnosti? patří do témat
 • no hurá Míra 30.10.2017 09:57:59

  Tak super - konečně vím, že já jediný jsem v pořádku. A tak to je správne, tak to má byt.

 • Yato 10.06.2017 16:27:11

  Byly tu nějaké dohady ohledně schizoidní poruchy osobnosti: Schizoidní člověk skutečně nepociťuje potřebu se měnit. Trápit se s tím? Nepřipadá v úvahu. Vyjímky můžou samozřejmě tvořit silní melancholici, teenageři a nízce inteligentní lidé.

 • mám poruchu osobnosti BLEK. 01.10.2010 00:27:33

  To mně poruchu diagnostikovala psycholožka v blázinci. Mám schizoidní a velmi se trápím tím, že jsem méněcenný člověk.

  • Re: mám poruchu osobnosti Stan 26.11.2016 19:11:53

   Skuteční schizoidi se vůbec nezajímají o druhé lidi, jsou jim lhostejní a nemají sebemenší potřebu se s někým porovnávat, jsou vysoce autonomní a nekonformní, odtažití a vůči druhým kritičtí, vnitřně sebejistí! Mají slabý emoční výkon, část z nich jsou mrzouti a protivové či excentrici a šoumeni svérázného ražení. Jsou to těžcí solitéři, žijí, jde li to, stranou, osamoceně, mají hlubokou introspekci, vysokou inteligenci i kreativitu, mohou být vůči okolí nepříjemní, nemají moc rádi lidi! Buď vás diagnostikovala nepříliš validně, nebo máte komorbiditu s něčím dalším, ale to není časté u schizoidů. Nechte se vyšetřit, testovat jinde, včetně neuropsychologie.

   • Re: Re: mám poruchu osobnosti d 17.03.2017 20:45:30

    takovy nejsou vsichni. jakoby jste uvedl cisty typ, ktery neexistuje. spis jsou rysy ruzne namixovane (existuji treba schizoidi s hysterickymi nebo narcistickymi rysy). ja ji mam taky a libi se mi holky chtel bych momentalne nejakou i po pratelstvi kdesi v hloubi duse touzim nicmene zadnou aktivitu v tomhle smeru neprojevuji. Protoze mi ani nejde navazovani vztahu a vim to, tak radeji, abych nebyl zklamany, nikoho nekontaktuju. a vsichni vysokou inteligenci taky nemaji. aspon ja ji nemam..

  • Re: mám poruchu osobnosti john 24.01.2015 01:25:44

   to je zvláštní, schizoidní lidé se nezajímají o druhé lidi, takže ani nemají zájem porovnávat svoji hodnotu s hodnotami jiných lidí...

 • poruchy osobnosti patrik 04.12.2016 17:28:43

  mam poruchu osobnosti respektive smisenou poruchu os.F61 muzete mi nekdo vysvetlit o co presne jde..dik za odpoved

 • poruchy osobnosti jana 16.03.2010 11:24:14

  tak podle schématu mám poruchy 4

  • Re: poruchy osobnosti Petra 17.03.2010 14:23:13

   Nemáte, protože vidíte problém u sebe a ne u druhých, jak se píše v článku :-D

   • Re: Re: poruchy osobnosti smile 05.07.2015 01:08:37

    A hlavně člověk s poruchou osobnosti na internetu nevyhledává taková či podobná témata O_O

  • Re: poruchy osobnosti Pavel 16.03.2010 11:49:48

   To se nesmíte tolik sledovat, myslím, že to s Váma tak strašný nebude... :-)

   • Re: Re: poruchy osobnosti jana 18.03.2010 19:53:34

    jestli právě to ,že vidím problém u sebe a že se sleduji nebude právě ta porucha.Stejně si nekdy připadám porouchaná celá,chtělo by to asi generálku nebo rekonstrukci myšlení

 • poruchy osobnosti Petra 06.06.2010 19:29:50

  Sleduji že jsem ta poslední... a nebo emoční a závislá dohromady... :-/


Adresář

Diskutujte na téma Duševní poruchy

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku