Jak poznat hypochondrii?

Hypochondrie je psychická porucha charakterizovaná přehnaným a intenzivním zaměřením na vlastní tělesnost a zejména přesvědčením o vlastním závažném (fakticky však neexistujícím) onemocnění. Příznaky tohoto fiktivního onemocnění však hypochondr skutečně subjektivně prožívá.

Hypochondrií trpí asi 1% populace, dalších 9% má slabší příznaky, ale až 20% z nás má nadměrné obavy o své zdraví. Hypochondrie se vyskytuje rovnoměrně u mužů i u žen. Příčiny jejího vzniku jsou neznámé. Může začít v každém věku, většinou se ale rozvíjí až v rané dospělosti, postiženy mohou být i významně starší ročníky. U mužů nastupuje zpravidla okolo třicítky, u žen o deset let později.

Člověk se stává posedlý představou, že má jednu nebo více závažných nemocí, zaskočí ho jakýkoli všední pocit, který vyhodnocuje jako nenormální a zmocňuje se ho tíseň.

Spouštěcím mechanismem může být jiná nemoc. Poté, co ji člověk překoná a uzdraví se, ale nepřichází úleva a i nadále se odeznělým onemocněním zaobírá. Stále zřetelněji mu vystupuje do popředí myšlenka, že má závažnou nemoc, kterou lékaři nedokázali zatím odhalit. K tomu se přidává pocit uspokojení z péče okolí a různých úlev z nemoci plynoucích.

Kořeny hypochondrie mohou pocházet už z dětství, proto odborníci varují rodiče, aby u dětí nespojovali nemoc s odměnou. Nemocné dítě pak mj. může začít zkoušet s rodiči manipulovat, dospělý hypochondr třeba zase svým zaměstnavatelem, protože k nemocnému je přece třeba chovat se ohleduplně. Neexistující nemoc může být zástěrkou pro jiný, skutečný problém, který dotyčný nechce řešit. Lékaři tento stav nazývají „útěkem do nemoci". Nemocní si často sami „naordinují" léky, užívají nespočet vitamínů a jiných potravních doplňků. V mezičase pak v literatuře svoji nemoc studují. Odmítají (oprávněnou) pomoc psychologa či psychiatra, raději opakovaně podstupují různá vyšetření u jiných lékařů, aby jim jejich domněnku o nemoci potvrdili.

Příznaky hypochondrie

 • dlouhodobé zabývání se vlastním zdravotním stavem
 • trvalé sebepozorování
 • zaobírání se svou nemocí i po utvrzení lékaře o pevném zdraví
 • popírání psychické podstaty problému
 • zveličování normálních, běžných obtíží (bolest hlavy, únava apod.)

Svépomoc

Pacienti s hypochondrií často zkoušejí jedno léčení za druhým, od domácích prostředků po odbornou péči, bez ohledu na zbytečnost svého úsilí. Rodinní příslušníci nebo přátelé jim mohou pomoci, když se budou držet následujících pravidel:

 1. Dejte postiženému možnost si postěžovat a vyslechněte ho, ale nevěnujte mu tolik pozornosti, aby v tom našel potvrzení svého domnělého onemocnění.
 2. Povzbuzujte ho k hledání jiných aktivit. Diplomaticky poznamenejte, že pokud se lidé věnují více životu, nevšímají si tolik svých nemocí a nepřeceňují jejich význam.
 3. Oceňte chování, které se nevztahuje k zdravotním steskům. Nejúčinnější způsob, jak změnit chování lidí je pochválit je, když dělají něco pozitivního.
 4. Nedoporučujte mu další léčbu a vyšetření. Místo toho ho upozorněte na to, že příliš mnoho léků může vyvolat příznaky nemoci.
 5. Doporučte mu skupinovou terapii. Lidem s hypochondrií dělá dobře, když si mohou navzájem postěžovat.

Léčba

Po pevném rozhodnutí by bylo nejlepší zajít na vyšetření k praktickému lékaři. Pokud je hypochondrie vyvolána skutečnou úzkostí nebo depresí, může lékař předepsat anxiolytika nebo antidepresiva. Úzkost u těchto pacientů může lékař snižovat i tím, že je zve na pravidelné kontroly. Pokud neshledá nic závažného ve zdravotním stavu, měla by další cesta rozhodnutého pacienta vést k psychoterapii.

Prevence

Hypochondrii se nedá snadno předcházet. Velkou pomocí je domácí zvíře, které nutí člověka myslet na zodpovědnost za dalšího člena domácnosti, odvádí ho od úvah o nemocech a dává jeho životu jiný náboj a rozměr. Také cvičení může navodit pocit spokojenosti, například jóga, ale i tanec. Pokud někdo vede činorodý život, většinou se tolik nesoustředí na své fyzické problémy a nezveličuje jejich význam.


Setkali jste se již s tímto onemocněním?

Jak poznat hypochondrii? patří do témat
 • Kecy mého učitele Raději nikdo 27.01.2018 10:37:12

  Čitel pardon učitel říkal že jsem hypochondr a jak čtu příznaky :/ volallaaa možná mě často něco bolí ale hypochondr fakt nejsem. A nezajímají mě doktoři, mě jen zajímá aby jsem se trápil,aby mě vše bolelo, protože já jsem takový ten pain lover. Chci bolesti,smutek,pláč.. hlavní cíl je smrt. Je tohle stále hypochondrie? hmm?

 • Jsem hypochondr? Perlička 27.05.2013 21:58:27

  Já osobně si to nemyslím. Je pravda,že na svůj věk jsem už zažila pár úrazů,nemoci i operace. To si ale člověk nevymyslí. Jsem alergik a astmatik. Denně poslouchám od přítele,že jsem hypochondr a jsem už na to háklivá. Nechápu lidi,co nikdy nepochopí,že člověk,který má častěji zdravotní problémy,musí být nutně hypochondr.

  • Re: Jsem hypochondr? jakina 16.01.2018 14:38:30

   haha. přesně to si myslí každej hypochondr. že je víc a vážněji nemocny než ostatní

 • Jan M 26.09.2016 09:58:18

  https://24doctor.cz/?utm_source=aff&utm_medium=aff&utm_campaign=dgt&a_aid=57e3fc8ec54c4&a_bid=c3416999

 • Hypochondrie Luca 19.08.2016 16:47:37

  Nejlepsi na tom vsem je,ze ženská si ani nemůže dovolit bejt Hypochondr. Můj muž mi vzdy rika,vy ženský mate jiny práh bolestivosti. Ale frajera na me dela porad!

 • co? kaint 12.05.2015 23:50:46

  Já jsem třeba ted dost ujetej nato ze mám vzteklinu máme stěně 4mes. Starý a rostou mu zuby tak slinta.. a aby toho nebylo malo já mám ted taky nějak nadměrné slinění nevím co ústím ale vzteklina v ČR není asi 12let.. míval jsem vždycky takový problémi je to fakt na nic..

 • hypochondrie janča 12.03.2015 17:15:22

  můj muž je hypochondr který je ulítlej na těžkých operacích totálku na obou kolenech žlučník pak rameno ted že ho šíleně bolí kyčel přitom nemá žádný problém spí jak mimino běhá jako srnka jenom rodina je s toho v háji

 • janča 12.03.2015 17:13:50

  můj muž je hypochondr který je ulítlej na těžkých operacích totálku na obou kolenech žlučník pak rameno ted že ho šíleně bolí kyčel přitom nemá žádný problém spí jak mimino běhá jako srnka jenom rodina je s toho v háji

 • Šarka 03.08.2014 20:39:35

  Tak koukám,že tady všichni pořád mluví o jakoby hypochondrii,ale to je vážná psychická nemoc.Kterou ted má můj manžel už půl roku se dusí a chodí ke všem možným specialistům a ti mu říkají,že s ním nic nenadělají,protože to má v hlavě to si samozřejmě nepřipouští.Protože všechny vyšetření jsou v pořádku.On je přeci vážně nemocný a nikdo mu nechce pomoci.Naše rodina tím hrozně trpí,máme tři malé děti.Nejhorší je že jim říká že umře.Běžné bolesti hlavy,břicha jsou tak hrozný že se chce zastřelit.No hrůza.Celá rodina se ho snaží přesvědčit at navštíví psychologa.Ale on se neuzdraví pokud si to sám nepřipustí.Nebo pokud nezemře na nějaký léčitelský experimenty.Všem přeji aby to nezažili a byli všichni zdraví.

 • Nevim si rady Martin 10.06.2012 17:17:28

  Nevim kde zacit.asi nejlepe od zacatku. Muj pritel prisel stim, ze ho neco trapi a ze z toho ma jiste Deprese. Protoze takovym vecem moc nerozumim a nez neco patrat po internetu nebo drzet se toho kdo co rekne, rozhodli jsme se navstivit psychiatra, ktery mu predepsal lek na uzkosti a ruzne pocity strachu. Bolest, kterou mel, nebyla az zas tak psychicka ale prisla z fyzicke namahy. Navstivili jsme tedy Neurologii, kde nam potvrdily, ze bolesti pochazi z Bederni patere. Dnes je muj pritel v nemocnici na infuzich. Poenta je ale vtom , ze ma stale z neceho strach. Uz jen pocit z toho, ze vysledky krve a moci trvaji 3 dny ho prihaneji k silenstvi, neustale mysli na ruzne nemoci a ja nevim jak tohle resit. Ikdyz se mu snazim vysvetlit, ze bude vse v poradku, porad je tam nejaka nejistota. Bojim se toho, ze kdyz ho pusti domu, zacne si na me vymyslet ruzne nemoci. Nerad bych veril tomu, ze trpi Hypochondrii,to by me docela nastvalo, nechci vsak nad tim mavnout rukou a snazit se to ignorovat. Prosim vas tedy o radu co stim? Dekuji Martin

 • hypochondr jirinka 28.04.2010 15:07:46

  chlapi nejsou hypochondři ale rozmazlení frackové ve velkým a dokážou z toho ještě nestydatě těšit -chlap prostě když se zasekne tak je nemocný a presto vlak nejede,a je úplně jedno o co jde.Mého muže když chytne tak je rovnou na smrt,nemůže si nají ponožky protože ho tak strašně bolí hlava,nemůže vynest koš protože je venku vítr a on má přece takovou rýmu....jo jo ,pánové jsou vyčuraný=hypochondrie

  • Re: hypochondr Dimi 04.12.2011 09:56:23

   Jirinko, asi jsis našla lenocha a ne hypochondra. Víš, vše je o tom co mu dovolíš. Pokud mu budeš každej den strkat jídlo pod nos a vynášet koš za něj, tak je jasné, že zleniví a nebude se mu chtít nic... No každopádně jak si to tu čtu, tak mě to jako pracovitého a starostlivého chlapa docela uráží, samzřejmě taky si občas postěžuju ale není to přehnané, a už vůbec se tím nevyhýbám povinnostem...

   P.S.: všichni chlapi nejsou stejní!

 • hypochondři Patrik 03.07.2010 10:24:18

  Dobrý den,damy ....
  vůbec nechápu,proč nás takto osočujete,ale budiž,je to Váš názor.Mě je 28 let,mám třeba deprese,zatím nizké,které mě nutí k tomu,abych si i namýšlel,takže z toho vyplívá hypochondrie.Jenže takové stavy jsou velmi nepříjemné.Zřejmě jste to nezažili,máte jiné problémi,ale nedej bože,aby jste se do takové situce dostali,to potom Vaši manželé Vám budou dobrý,že?Ale i my chceme trochu soucitu a důvěry.Myslíte si,že jsme chlapi,že vše vydržíme,ale ono tomu tak není i my jsme lidi.Chápu,že mezi ženami a muži je rozdíl,ale zdravostní stavy máme asi stejné,jen někdo je silný víc a někdo mín.Snad jsem Vás neurazil.S přáním hezkého dne,Patrik

 • hypochondrie bankovka 04.05.2010 15:22:13

  nechápu proč jsou na obrázku vždy ženy když jde o nemoci je jedno jestli jde o zuby srdcemočový cesty oči hemoroidy křeč.žily hlavu alergie spáleniny atd copak muži tyhle nemoci nemají nebo co?

 • hypochondři helena 28.04.2010 09:42:11

  někdy mi připadá, že chlapy jsou takový hypochondři. sotva je někde něco píchne nebo zabolí, už potřebují zvláštní péči

  • Re: hypochondři kanabula 01.05.2010 18:52:35

   jo jo hned jsou na umření z každý pitomosti ale aby se o své zdraví taky trochu starali to je jim pánům zatěžko,na to jsou moc pohodlní a líní takže ono to s tím jejich nemocemi nebude zas až tak horký.Není nic horšího než ufnukanej chlap co si pomalu ani nedokáže utřít nos když má rýmu ,uvařit si čaj a změřit teplotu.

 • Hypochondrie ? Pavel 28.04.2010 17:08:35

  To mi taky doktoři pořád tvrdili, jaký jsem hypochondr, že si vymýšlím, hlava mne nebolí, nic mi není. Je to všechno psychického původu, no prostě jsem magor.
  Pak však došlo ke zvratu. Dostal jsem celkem hezký zánět nosních dutin. Paní doktorka nejdříve léky, ale ono nic. Tak punkce, to zabere. Nezabralo ! Zcela neprůchodné dutiny nosní a ouha, najednou byl konec hypochodndrie. CT odhalilo cysty ve všech dutinách jak nosních, tak klínových. Pan primář v nemocnici už mi zcela věřil na ty bolesti, kdy jsem byl ochotný tlouci hlavou do stěny. Následovaly tři operace za sebou a bolesti se ztratily, hypochondrie taky a já pocítil novou chu´t do života.
  Nicméně je nyní ve hvězdách zda se stav zopakuje, neboť cysty v klínových dutinách zůstaly. Při kontrole pan primář prohlásil, že toto si necháme jedině tehdy, když to začne zlobit. Tak te´d jenom doufám, že nezačne.

  P.S. Operace mám za sebou před 10 lety

  • Re: Hypochondrie ? lucka 28.04.2010 20:23:07

   Tak to vám moc přeju, aby se vám to nevrátilo a už jste si jen užíval života.

 • hypochondrie limuzína 28.04.2010 15:11:06

  ..jako bys psala o tom mým ,a švára je to samý,mám v práci kolegu který když je nejvíc práce nemůže nic dělat protože má vředy a ještě nic nejedl


Adresář

Diskutujte na téma Duševní poruchy

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku