Hysterie

„To je hrozná hysterka,“ mohli jste slyšet, když měl někdo ve vašem okolí přehananou reakci na dramatickou či katastrofální událost či před ostatními výrazněji projevil své emoce. Hysterie se velmi často užívá jako hanlivé označení někoho, koho vidíme nahlas křičet, brečet nebo se hádat. Je to však velmi chybné označení.

V těchto případech se většinou nejedná o opravdovou hysterii jako duševní poruchu osobnosti, ale pouze o hysterickou reakci na danou věc. Onemocnění hysterickou poruchou je velmi náročné jak pro postiženou osobu, tak pro její nejbližší a velmi často zasahuje také do pracovních vztahů.

Projevy hysterie

Hysterie je porucha osobnosti projevující se nestabilními emocemi, primitivními reakcemi a častým vyvoláváním různých konfliktních situací a hádek. Člověk trpící hysterickou poruchou chce být středem pozornosti, proto velmi teatrálně předvádí své emoce, aby upoutal pozornost okolí. Toto jsou některé z nejběžnějších projevů hysterie:

 • příliš okázalý flirt
 • smutek
 • nucení emocionální účasti druhých na našem problému
 • různé manipulace - shazování svého partnera před jeho dětmi apod.
 • velká gesta
 • předstírání nějaké nemoci

Hysterický člověk také může velmi dramaticky líčit svůj život, hodně mluví o sobě a také chce být okolím oceňován, ale o druhé lidi se příliš nestará.

Hysterický záchvat se projevuje jak už bylo výše zmíněno velkou teatrálností. Hysterik se nevyhýbá ani hádkám na veřejných místech či účasti některého konfliktu dalších lidí a svého partnera tak ztrapňuje kdekoli (dopravní prostředky, rodinné sešlosti atd).

Hysterický člověk může mít tyto záchvaty zafixovány již z dětství, kdy mu bylo v případě takového záchvatu umožněno to, co chtěl, a v dospělosti využívá stejný vynucovací prostředek.

Člověk, který má hysterický záchvat může být tzv. „mimo sebe“, kdy se zmítá na zemi, křičí, brečí, rychle dýchá, třese se, může předstírat nějaké zranění či nemoc (infarkt, obrna, slepota) a vylekat tím okolí, u kterého si tak vzbuzuje pozornost. Tyto stavy také mohou doprovázet migrény, různé bolesti a přestože jsou pouze psychosomatické, nemocný je opravdu prožívá.

Léčba hysterie

Hysterická porucha je velmi závažné onemocnění, které zasahuje do všech mezilidských vztahů a velmi je narušuje. Pokud se u někoho blízkého či přímo u vás hysterie projeví, pak je nejlepší navštívit psychiatra a podrobit se psychoterapii, která se snaží přijít na kořen problému.

Velmi účinná se ukázala také hypnoterpaie (samozřejmě vedená profesionálmím odborníkem). Při hypnóze pacient prochází znovu pocity, které dříve potlačil, a hysterické příznaky začínají mizet.Hysterie patří do témat
 • Nejbláznivější duševní choroby Filip 15.06.2014 16:59:48

  Tento článek o hysterii je podle mě velmi dobře zpracován. Pokud někoho zajímá téma duševních chorob, další zajímavý článek na toto téma jsem objevil třeba tady:
  http://snazorem.cz/3e9a79d/spolecnost/najblaznivejsie-dusevne-poruchy


Adresář

Diskutujte na téma Duševní poruchy

Píšeme jinde
 • Příběh berounské burgrárny v Gastromapě s Lukášem Hejlíkem

  Příběh berounské burgrárny v Gastromapě s Lukášem Hejlíkem

  Příběh Restaurace Blackdog se začal psát už v roce 2010 ve stánku na nádraží. Po pár měsících si majitelé mohli dovolit stěhování do 50 metrů čtverečních velkého bistra. První rozhovor s šéfkuchařem, který se objevil v médiích, strhl lavinu návštěvnosti. Lidé čekali na svůj burger před bistrem klidně i hodinu a půl. Sledujte Gastromapu z Berouna.

 • Vietnamská polévka Pho bo krok za krokem

  Vietnamská polévka Pho bo krok za krokem

  Vietnamská polévka Pho bo je poněkud pracnější. Proto si na její přípravu vynahradíme více času a doporučujeme jí uvařit raději dvojnásobné množství. Díky široké škále použitých ingrediencí je sytá a vydá tak za hlavní chod.Zdravě.cz na Facebooku