Co je ve skutečnosti narcismus?

Mezi typy poruch osobnosti, které se vyznačují odchylně a neharmonicky projevujícími se vlastnostmi jedince, patří též narcistická porucha osobnosti. Slovo „narcista“ sice v denním životě používáme běžně, avšak pokud mluvíme o poruše osobnosti, existují pro ni předem daná kritéria a tato diagnóza s sebou nese velmi nelehkou léčbu.

Projevy nemoci

Základním rysem jedinců s touto poruchou jsou pocity velikášství, vlastní důležitosti a výjimečnosti. A toto dávají svému okolí nepřehlédnutelně najevo. Lidé mají jako jediný cíl vypadat před okolím dokonale a tomu podřizují veškeré své jednání. Neváhají tedy užít předstíraných citů či přetvářky. Ve svých promluvách jsou ústředním a téměř jediným tématem oni sami, vyzdvihují své úspěchy, popisují svou práci a velmi idealizovanou představu své budoucnosti. Pokud je okolí hodnotí kriticky, obvykle reagují lhostejností či hněvem.

Je zřejmé, že takovéto vystupování a myšlení poznamenává rozvíjení vztahů. Narcisté mají sklony k vykořisťování, ve vztazích nejsou schopni pociťovat empatii. Není zde tedy schopnost rozpoznat, jak se druhý cítí a vžít se do jeho problémů. Od partnera vyžadují bezvýhradný obdiv, naopak o jeho potřeby zájem nejeví.

Projevy této poruchy osobnosti je tedy možné shrnout do následujících bodů:

 • přesvědčení o vlastní důležitosti a výjimečnosti
 • přeceňování svých schopností
 • vidina neomezených možností, idealizování budoucnosti
 • potřeba obdivu, pozornosti
 • předstírání citů
 • problémy ve vztazích

Příčiny vzniku

Ačkoliv určitá míra narcismu je pro člověka přirozená, nesmí překročit vhodnou mez. Pokud k tomuto překročení dojde, člověk vnímá utkvělý obraz vlastní osoby jako důležitější, než je samotná realita. Dle teorie Sigmunda Freuda tak dochází k zaměření libida na objekt, kterým je vlastní já.

Příčinou může být, pokud v dětství jedinec opakovaně pocítí selhání a dojde k nárůstu propasti mezi jeho fantazií a realitou. Aby nedocházelo k rozčarování ze skutečnosti, člověk se pak zaměří na tvorbu svého dokonalého obrazu před okolím. Své skutečné „já" tito lidé vnímají jako něco nehodnotného. Z tohoto je pochopitelné, proč je jedinec trpící narcistickou poruchou osobnosti tak přecitlivělý na jakoukoliv kritiku vlastní osoby. Tito lidé nejsou schopni sebeironie a zasmát se sami sobě je pro ně nepřijatelné.

Léčba

Narcismus má charakter skutečné nemoci, existují pro něj tedy konkrétní diagnostická kritéria. V souvislosti s tímto byly taktéž vypracovány terapeutické postupy jeho léčby. Z nich se jako účinná jeví individuální i skupinová terapie, úspěchy má též psychoanalýza. Při ní je snahou dobrat se pravdy prostřednictvím vlastní minulosti a hluboko ukrytých zážitků. Ty sice není možné změnit, ale lze je jinak uchopit a podpořit pomocí jejich znalosti vlastní celistvou osobnost.

Během léčení je pacient vystavován různým deziluzím a zraněním ze strany terapeuta. Postupem času se tak snižuje pacientova zranitelnost, nastupuje smysl pro humor a časem i schopnost sebeironie. Cílem je, aby pacient přijal sám sebe takového, jakým je ve skutečnosti.

Máte ve svém okolí někoho, kdo projevuje známky narcismu?

Co je ve skutečnosti narcismus? patří do témat
 • Lenka 14.04.2017 14:20:38

  I já se do jednoho takového zamilovala. Na začátku jsou úžasní. Dochvilní, spolehliví, vtipní, přátelští, chápáví a kdo ví co ještě. Až vás mají jistou, konečně můžou být sami sebou. V mém případě jsme spolu koupili dům s tím, že spolu zůstaneme celý život. Z jeho strany to bohužel byla jen zkouška - chtěl si zkusit, jaké to je žít v domě a holt na něj neměl celou částku, takže jsem se hodila. Po nastěhování se z toho milého chlapa, který se mi sice zdál, že je trochu jinde než jiní, stalo sobecké, líné!!!, despotické h*****, které myslí jen a jen na sebe a nedej bože, když se na něj člověk jen křivě podívá nebo má snad jiný názor nebo mu řekne, aby taky něco začal dělat, že sama ženská v baráku vše nezvládá. Kdepak, on přece musí odpočívat a já jsem asi úplně blbá, když si myslím, že snad bude doma pomáhat nebo že spolu budeme trávit čas nebo snad mít nějaký intimní život. Ale magora dělá ze mě, na to jsou opravdoví experti. Každopádně, barák prodaný, za pár měsíců se každej stěhujeme do svého bytu (já mu neřeknu kam) a pak budu mít zbytek života na to, abych žila v klidu. Snad to všechno jednou přebolí a já si zvládnu odpustit svoji naivitu a slepotu...držte se a mmch - názor utíkej je velice trefný, kdo nezažil, bude to vždy jen kritizovat, neboť neví...my co víme, utíkáme...

  • Re: Eva 25.01.2018 20:55:50

   jako bych to psala já, taky slib domu, svatby, a šťastně až do smrti....nosil mě v náručí na večeři do naší oblíbené restaurace, hodila jsem se na sponzoring....já jej živila i jeho syna, on stavěl za své peníze...pak mi řekl, že my dva rozhodně společně nehospodaříme a dům bude samozřejmě jen jeho...jeho rodina je pouze on a jeho děti...tohle a další perly...jsme od sebe měsíc, a já stále nechápu a nechápu, strašně to bolí, že mu člověk dal svou důvěru a on tak zradil a zneužil ji...a vůbec nemá pocit, že by něco pokazil....

  • Re: Vanda 22.11.2017 11:56:17

   Tak…. já jsem pochopila, že můj partner je pravděpodobně narcis, minulý týden. Byla jsem s ním 16 let. 11 let manželé, 2 malé děti. Poslední 2,5 roku paralelní vztah s milenkou, poté další milenka a teď zase jiná. Předminulý týden se od nás odstěhoval. Sebestřednost a představa o vlastní dokonalosti. Pocit, že může vše, nehledí napravo nalevo. Důležité je, že ON se cítí dobře. Poslední dobou neustálé hádky, nepochopení, jak se cítím já a děti. Neustálé pomlouvání a hodnocení okolí – všichni jsou neschopní pitomci, jedině on něco v životě dokázal a jedině on je tak skvělý, pracovitý, vtipný, pohledný atd atd. A přesně, jak jsem si někde přečetla – tito lidé se vám vryjí hluboko pod kůži a budete mít velký problém je opustit. Když mají „své dny“, jsou úžasní – je s nimi legrace, vypadá to, že vám dokonale rozumí, hýčkají si vás, jsou skvělí v posteli. Pak se ale začnete chovat jinak, než oni si představují, např. jim něco vyčítáte, na něco si stěžujete a z toho člověka se najednou stane někdo jiný. A nikdy neuznají, že je chyba na jejich straně a jejich chování není úplně normální. A k žádnému psychologovi samozřejmě nepůjdou, protože to je přeci pod jejich úroveň. Vám všem, kdo máte podezření, že váš partner je narcis, radím jediné: UTEČTE OD NĚJ.

 • Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci! Pastor OSAS Ben. 14.09.2017 06:23:06

  Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
  Jste v současné situaci v potížích nebo vás hrozí v potížích?
  Tímto způsobem vám dáváme možnost vyvíjet nový vývoj.
  Jako bohatá osoba cítím povinnost pomáhat lidem, kteří se snaží, aby jim poskytli šanci. Každý si zaslouží druhou šanci a od té doby, co vláda selže, bude muset pocházet od ostatních.
  Žádná částka není pro nás příliš šílená a splatnost, kterou určíme vzájemnou dohodou.
  Žádné překvapení, žádné další náklady, ale jen dohodnuté částky a nic jiného.
  Už nečekejte a komentujte tento příspěvek. Uveďte částku, kterou chcete požádat, a my vás budeme kontaktovat se všemi možnostmi. kontaktujte nás dnes na pastorosasben@outlook.com

 • Lola 14.07.2017 21:53:06

  Já se s jedním letos rozešla. Konečně. Od začátku jsem věděla, že nemá zrovna malé ego, ale že je to až tak zlé mi vlastně docvaklo až po rozchodu. Paradox je, že tento pán je sám psychoterpeut.

 • Moje zkušenost s narcistkou Zdena 21.09.2009 08:22:21

  Měla jsem takovou kamarádku – učitelku. Vždy se snažila být centrem pozornosti a potřebovala mít kolem sebe spoustu obdivovatelů. Najednou tedy usilovala o dva muže, oba ženaté, sama vdaná. Trpěla bájnou lhavostí. Bylo neuvěřitelné, jaké historky si dokázala vymyslet pro svého muže, proč a s kým musí na víkend jet. Vždy ráda povídala o svých známých „na úrovni“, na kterou dost dbala, přestože ona sama na úrovni nebyla. Například mě pozvala na večeři, pak zjistila, že doma nic nemá a v peněžence dvacku, tak koupila porek a udělala z něj jednoduchou večeři.Často si ode mně půjčovala peníze i oblečení, aby udělala dojem.Když jsem jí volala, mluvila na můj účet nepřetržitě o sobě deset minut i déle. Moje starosti ji nezajímaly.Když jsem zjistila, že zblbla i mého muže, byl mezi námi konec.

  • Re: Moje zkušenost s narcistkou jaja 02.02.2017 09:09:52

   ctu to znovu a znovu.

   ze si od vas pujcovala veci - vracela je? V cem je problem? Ona umi maximalizovat svuj zisk, to je neco, co byste ji mela vy "zavidet". Narcis si od vas myslim nic nepujci, pomoc nepotrebuje (tvari se tak). On neukaze nejakou svoji slabost.

   Pozala vas na veceri a zjistila, ze mela jen dvacku. Udelala jednoduchou veceri. Takze jste u ni na te veceri byla a jedla jste ji? A nebyla vam dost dobra vecere? Co byste chtela? Aby to byl nejaky vecirek na plazi v LA a mohla jste se prejidat krevetami? Pozvala vas, pak zjistila, ze ma dvacku. Asi chtela byt s vami a mela z toho radost. Penize nebyly v tu chvili dulezite. Povazovala vas za kamaradku, dobrou, takze byla uvolnena, nechystala tu veceri 14 dni predem s tim, ze vse musi byt dokonale. Je pro vas dulezitejsi svickova na veceri, nebo setkani s kamaradkou? Porek vam tuzi zdravi. Udelala jeste neco pro vase zdravi.

   Ja to nemuzu cist takove zvasty s prominutim. To jsou zenske, co ctou Blesk snad...

  • Re: Moje zkušenost s narcistkou jaja 02.02.2017 09:03:15

   Tak to mila pani nemusi byt vubec narcistka. Ona byla, dle vaseho popisu, celkem v pohode. Nectete ty zenske casopisy.

   Narcis je clovek, ktery se citi bezvyznamne a nesnese rad veci, normu, autority, pravidla. Protoze v te hierarchii spolecnosti se on citi spatne. Nic neznamena. Jeho cilem je kazdeho, kdo jeho sebehodnoceni prevysuje, do chaosu. Tam nejsou rozdily a nic a nikdo mu nedava najevo jeho nizkou hodnotu (to je obraz jeho vnitrniho vnimani sebe sama). Neumi na sobe pracovat, chce vsechno hned a snadno. Zavidi ostatnim. Hlavne mu vadi, kdyz vidi nekoho stastneho a tvurciho. Ani jednoho totiz neni schopen.

   Vase kolegyne mohla byt jen sebevedoma, mozna trosku narcismu v jejim chovani bylo, ale to je v kazdem z nas. Nebo byla jen rozmazlena. Nebo mela lepsi geny nez vy, ktera mate jednoho muze od 15 let a na vic nemate. To se neda takto podle toho, co pisete rict. Treba byla jen upovidana. Ona to aspon ze sebe dostane, kdezto vy se trapite. Tak ji nevolejte. Porek. Co je na nem spatneho, lepsi nez vase jitrnice.

  • Re: Moje zkušenost s narcistkou Ála 08.12.2009 10:26:33

   To je ještě ten lepší případ.Horší je,když je taková žena navíc zlá a ještě trpí velikášstvím.To je teprve kombinace k pohledání.Začne Tě pronásledovat,pom­louvat na internetu,vymýšlet události,které se nestaly,nebo staly,ale jinak než prezentuje.....to je kolotoč..!..

   • Re: Re: Moje zkušenost s narcistkou IVETA 11.11.2012 17:29:30

    tak to znám taky......:-) dokazovat pak okolí,že je to jinak,je hodně těžký.

   • Re: Re: Moje zkušenost s narcistkou Dana 05.03.2011 09:27:15

    Nedovedu si představit narcistického člověka, že by dovedl dát při např. autohavárii první pomoc...dokonce ani vlastním dětem ne. Vždy mu jde jen o sebe. V praxi vás pak ještě obviní ze svého selhání...nikdy nepřizná svou chybu a když ano, vždy za nějakým záměrem. Klidně Vás pošpiní, aby sám zůstal čistý, bez škrábance a plném lesku.

  • Re: Moje zkušenost s narcistkou Hanka 01.03.2011 17:46:56

   Ahoj,mám s tím vlastní zkušenost...hmmm...,ale co s tím? Co s tím,že taková jsem? Pomohla by mi třeba hospitalizace v psychiatrické léčebně...?
   Díky za odpověď...Hanka

   • Re: Re: Moje zkušenost s narcistkou Lenka 23.10.2012 20:14:22

    doporučila bych spíše psychoterapii...

 • Prosím o rada jak žít s narcistou. rena 02.12.2009 12:59:34

  Před pěti lety jsem se vdala vdomění za úžasného muže. Je to úplně tipický narcis on.on a zase on jak dál poradí mi někdo?

  • Re: Prosím o rada jak žít s narcistou. Dana 05.03.2011 09:22:15

   Je to vážný problém si takového muže vzít a mít s ním děti.

   • Re: Re: Prosím o rada jak žít s narcistou. Iva 18.01.2013 20:40:20

    Jediná dobrá rada je vzít nohy na ramena a utíkat, jinak z tebe udělá psychicky závislou trosku, kterou citově vydírá a využívá jako otroka. Literatura o lidech, kteří jsou schopni žít s narcisem hovoří jako o patologicky závislých jdincích . Uteč, pokud chceš žít svůj život a neztratit sebeúctu. Držím palce. Iva

    • Re: Re: Re: Prosím o rada jak žít s narcistou. Petr 11.09.2015 15:41:14

     a co treba takovemu clověku pomoci , kdyz za to nemuze ?? utect jak zbaběla zenská, místo toho aby s ním sla na terapii, takhle ho odkoupnout jak starou věc, hnus !

     • Re: Re: Re: Re: Prosím o rada jak žít s narcistou. jaja 02.02.2017 08:53:44

      Samozrejme, kravky typu prumerne nany, co cte casopis Katka, Maminka, Chvilka pro Tebe a ja nevim jake dalsi nesmysly, poradi jen "utec". To je cela jejich moudrost. Nevedi jake znaky ma narcismus, berou jen z nejakeho obecneho povedomi, velmi chabeho na skutecna fakta, nekde neco cetly neodborneho, opakuji myty. To umi rict kazdy, utec. Kazde takove holcicce bych prala, aby ji potkal narcis. Ne aby ji znicil, ale aspon ukazal jake t ovlastne je. A pak bude mluvit jinak.

      Je to slozite, clovek se dostane do slozite situace, pokud s nim ma deti. Sam muze utect kdy chce kam chce. S detmi je to slozitejsi. Uz jen financni zavislost na rodicovske. Dite, priroda, zenu proste na nejakou dobu "vykoleji". Ta samotna situace ji udela zavislou. Ona taky spousta zen tyra psychicky muze. Utec casto radi zenske, co maji doma chlapa, ktery nema zadne sebevedomi a ona s nim manipuluje. A nepripada ji na tom nic divneho. Takovych je opravdu velmi mnoho.

     • Re: Re: Re: Re: Prosím o rada jak žít s narcistou. Kamila 07.09.2016 22:20:20

      Pane Petře, neodsuzujte! Nemáte ani ponětí jak bezvýchodný je život s narcisem... narcis si totiz sam nepripusti, ze by mohl byt narcisem, a ze by jakakoliv chyba byla na jeho strane! Nepujde na terapii sam dobrovolne! Navic vse ve vztahu bude vzdy vase chyba a vase vina! A s tim proste nehnete... pomahat muzete jen cloveku, ktery pomoc chce a kdo si svou nemoc uvedomuje a chce ji lecit, coz ovsem narcis nikdy nepripusti. Je to opravdu tvrdy zacarovany kruh a otci meho ditete neni pomoci... snazilo se o to jiz spousta jeho byvalych pritelkyn, vsechny jsme bohuzel dopadly stejne bezuspesne.

      • Re: Re: Re: Re: Re: Prosím o rada jak žít s narcistou. Kateřina 16.09.2016 13:50:32

       Máte pravdu..žít s narcistou je učiněné peklo,teda až zjistíte jaký skutečně ja a jaká je jeho pravá tvář..ale pak zjistíte,že už jste na něm tak psychicky a patologicky závislá,že už bez něj neumíte žít a on si pak s Vámi zahrává a dělá co chce..jsme te´d jako od sebe už po několikáté..rozum mi říká,že je to tak dobře(i všichni kolem mě),ale srdce je zničené..zlomené a chtělo by ho moc zpátky..ale on už nechce..bylo mu ublíženo a má přece svoji hrdost :-(

       • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prosím o rada jak žít s narcistou. alena 08.11.2016 20:05:32

        Jak Vám rozumím, 6 a půl roku vztahu nevztahu s narcistou ze mne udělalo psychicky závislou osobu. Nejsem ošklivá, hloupá, nemajetná, ale vůbec nevím, jak z toho ven. Rozcházíme se několikrát ročně, po nějaké době se zase ozve a žadoní. Ale ta doba se stává delší a žadonění ustupuje aroganci typu - docela rád bych Tě viděl. Teda jestli chceš. pokud okamžitě nesouhlasím, nastává opět ticho. Teď už jsem otrávená sama sebe a moc bych uvítala psychoterapeutickou skupinu. Potřebuji "nakopnout " k nezávislosti. A okolí, které se s tím nesetkalo, to prostě nemůže pochopit, proč si ubližuji. Sama nechápu :-(

        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prosím o rada jak žít s narcistou. Josef 25.11.2016 20:48:01

         DObry den p.Aleno. Mám stejnou zkušenost,jen s ženou narcistkou. Byli jsme spolu 7roků a s toho jsme se už 6krát rozešli. Asi jsem na ní taky zavislí a vůbec to nechápu. Pokaždé,když jsem se s ní rozešel,tak za měsíc už psala ,že beze mě nemůže žít. Tak jsme se dali zase dohromady. Ted se rozchazíme každy rok bez nějakých emocí. Vrací se tak po šesti měsícich a já stále nejsem schopen ji vyhodit. Všichni moji známý ji nemaj rádi a mě nechápou, proč se k ní pořád vracím po tom všem co mi udělala. Mám pocit,že jsem přišel o všechno sebevědomí. Kdyby jste si chtěla občas popovídat můj email. supersiki22@seznam.cz

 • narcisti Pepan 17.08.2009 12:52:47

  Tak nevím, ale podle popisu jak se narcismus projevuje, tak mě připadá, že je to každej druhej člověk kolem mě :-(

  • Re: narcisti Dana 05.03.2011 09:24:22

   Pokud si takového člověka vezmete za životního partnera, čekají Vás muka. Zvláště, jste-li citový člověk. Pro manipulátory, velící důstojníky to tak hrozné není...ale je to život bez lásky. Život v iluzi.

   • Re: Re: narcisti Radka 07.06.2016 10:49:02

    Přesně tak, život bez lásky. Až v dospělosti jsem zjistila, co dokáže moje matka. Skutečnou lásku neměla - vždy měla jen falešnou. Ona je nejlepší (všichni ostatní nestojí za nic), ona všechno ví, nemá nikdy žádný problém, nic nechce slyšet - vše zná nejlíp, citově vydírá, vymýšlí si a lže (ani jí nedochází, že lež má krátké nohy). Pořád všem okolo závidí, když vidí, že něco dokázali, tak to začne bagatelizovat. Dělá pořádný peklo po rodině (moje sestra, která moc inteligence nepobrala, to její chování kvituje a jsou velké kamarádky). Když jí něco řeknu, že je špatně, tak je to automaticky závist! Strašně si brání svoje děti před druhými lidmi - ona je přece nejlíp vychovala - můj manžel byl vždycky d****, i když převyšoval všechny v mé rodině dohromady. Byl to chlap, který nerad řešil problémy, ale taky ho to dost často vzalo. Dával mi najevo, že nemá druhou polovinu rodiny. Takže jsem ji několik let ani neviděla a jsem svobodná a doma s mužem máme klid!

 • život s narcistou Monika Doležalová 19.10.2015 10:11:26

  Já jsem teď s manželem narcistou v rozvodovém řízení, stále jsem pod jeho vlivem, manipuluje se mnou, ztratila jsem sebevědomí a úctu k sobě samotné. je šílené co jsem s dětmi prožila, teď jen doufám , že se časem úplně vymaním z jeho moci. když jsem ho poznala byl to pan dokonalý, po otěhotnění to začalo....realita, už jsem ho nezajímala ani má první dcera. nastalo ponižování, ve všem měl pravdu pouze on , pod jeho úroveň bylo i pomáhat, ale rad jak mám co dělat a co jsem udělala ne podle jeho představ toho bylo nespočetně. vše řídil z gauče. jakmile on něco navrhl , hned se to muselo zrealizovat atd. ve zkratce....s narcisem nemáte šanci žít svůj vlastní život. nemáte své JÁ, stále se jen obhajujete a tiše brečíte večer do polštáře, protože jste psychicky ze dne vyčerpaná....ale teď radu pro mě jak se od něj odpoutat????? jak to mám zvládnout, jsem stále v tom dýmu jeho vlivu. rozum už ví co dělat , ale srdce je rozlomené na kusy, připadáte si strašně využita a s tou křivdou nevím jak žít. teď je to zas pan božský , bez závazků

 • Ivča 18.01.2013 21:18:04

  Moje zkušenost s narcisem je taky drsná. Kdysi jsem si myslela, že je to jen extrémně namyšlený člověk. Je to horší. Naše narcistka lže, pomlouvá, vymýšlí si příběhy, které se nikdy nestaly, popisuje skutečnosti tak, aby vypadala jako Úžasná bytost. Chce všechno a všechny a pokud to nedostane, je to peklo. Má neuvěřitelné požadavky, pořád si dělá nárok na majetek, na pozornost, na služby, mám dojem, že všechny lidi vnímá jen jako vykonavatele její božské vůle. Zničila všechny vztahy v rodině. Vytváří neustálý psychický nátlak, který spočívá v tom, že člověka, který ji má rád staví do situace "buď budeš dělat co chci JÁ nebo tě odkopnu, protože TY jsi k ničemu." To platí i pro její děti. Neustále v druhých probouzí pocit, že oni jsou zodpovědni za to, co ona způsobila, oni jsou ti špatní a oni ubližují. Pokud jí někdo odporuje, zaútočí. Já mám štěstí. Nejsem na ní citově závislá a pokud zaútočila na mé soukromí, vyzvala jsem ji k posezení a otevřenému jednání. Vždycky ji to vyděsilo. Takže dalším rysem narcisa je možná i zbabělost - nebo spíš strach, že v komunikaci s člověkem, který se jí nebojí, odhalí svou nedokonalost. Nevím. V každém případě radím všem, koho deptá narcista - odpoutejte se.

  • Re: raději ne 23.08.2013 20:00:44

   reaguji na příspěvek odIvča, přesně takhle tomáme taky, bohužel narcistkaje moje matka, je to peklo, tosi neumí nikdo představit,dělá ostudu vymyšlenýmabáchorkama, dělá zle vrodině, hrozný, jsem z nína nervy,a le ona nic nevím,ona ej v pořáádku, je vpohodě, jenejlepší,nejšikovnější,nejkrásnější, takže aninetuší, že něco není vpořádku, divím se, že myjejí děti jsme úspěšněvyrostly.

   • Re: Re: Petr 11.09.2015 15:38:44

    a co treba takovému clověku pomoci ? kdyz za to vlastně nemuze ? proc od něho utíkat jako zbabělá ženská, místo toho aby s ním sla na terapii

  • Re: peta 09.07.2014 16:56:05

   jojo

 • Ocas 04.04.2015 12:59:33

  A POZOR! Nezapoměňte, že vrána k vráně sedá a rovný rovného si hledá. Zkušenosti lidí s narcistickými partnery jsou zavádějící do té míry, do jaké trpí nezralostí jejich protějšky.

 • Ocas 04.04.2015 12:56:29

  Většina lidí tady popisuje nějaké svoje zkušenosti s partnery tak zavádějícím a jednostranným způsobem, že to nelze brát vážně.
  Je to totéž, jako bych jim oponoval stylem, že nemají pravdu, protože narcisti jsou báječní, skvělí a krásní lidé. :D

 • Narcisti su nebezpecni partneri mar 09.10.2014 14:47:14

  Vztah s narcisistom. Najskor som to nevedela, az kym to nespomenul na veceri.

  Jeho predchadzajuce partnerky skoncili na terapii. Obe si mysleli, ze su to oni, ktore sposobili problem, pretoze vraj vsetko vyzeralo tak , ze ich velmi lubi a stara sa one. az kym nebol schopny sa do nich vzit a otraveny ich " prepustil".

  Co sa mna tyka, presla som si tym tiez..ale ku koncu vztahu sa mi uz nezdalo, ze nikdy nemam pravdu, ze mam prehnane naroky ak potrebujem aby si zapamatal datum mojich narodenin.

  on sa nechcel a nevedel vzit do nicoho. nuz a ked som spomenula, ze pravedopodobne nam vo vztahu chyba empatia z jeho strany, zareagoval ohromne podrazdene. Vlastne na kazdu malu kritiku reagoval az nemiestne.

  Vztah som ukoncila, pretoze je to nebezpecne na vlastnu psychiku.

  O 2 tyzdne mal uz novu priatelku, a takto to ide dokola. ma 40 a vzhladom ku svojemu studiu musi absolvovat terapiu...

  ide o to , ze vztah s narcistom nie je bezpecny. je bolestivy, a ak nemate sebavedomie a zdravy usudok, moze vas to dohnat hlboko.

  • Re: Narcisti su nebezpecni partneri Ocas 04.04.2015 12:52:49

   Tak to jste popsala spíše histrióna.

 • Adéla 19.03.2015 17:44:49

  Přesně jak píše Iva v příspěvku, jediná rada vzít nohy na ramena a utíkat před narcistkou, nebo naprosto ignorovat, takový člověk na pracovišti vám dokáže udělat ze života peklo, zpočátku se stane terčem jeden člověk, postupně dojde k vydírání, pomlouvání, osočování i ostatních, je to kolotoč lží, nelze se nijak bránit, až se každý nějakým způsobem spálí s touto osobou pochopí, co je zač, nadřazování a hlášky typu - já jsem nejlepší, já si zasloužím největší odměny, já si myslím , že dělám nejvíc, zkrátka "Jája" . Mám vlastní zkušenost s takovým člověkem a bylo to opravdu hodně nepříjemné až nepochopitelné.

  • Re: Ocas 04.04.2015 12:51:03

   Blábol.

 • narcista radka 13.07.2014 19:31:58

  Moje zkušenost, hrůza.Pracuji v Kauflandu a můj nadřízený je narcista jako BRNO,
  ale nikdo to tam neřeší, je pro celé okolí nebezpečný........

 • narcis a rodina snatch 08.01.2013 21:21:54

  bohuzel mam s narcisem dite, byla sem tehotna po pul roce "znamosti", bylo mi hodne veci divnych,a neumela je popsat,protoze sem se nikdy s narcisem,v takove mire,nesetkala. Je to neco desneho, nezajma ho ani dite ani ja...... na realnou otazu dostavam utocnou odpoved,ze ktere je citit jen sebelitost a sebetsrednost..... empatie, city,nic, jen kazdy v okoli je spatny, sama pomluva, podlost,ale sam na sebe nikdy nekoukne....az kdyz si clovek s narcisem vylozene nakope p****, bohule ne jen on sam,ale i to nevinne miminko, neumi si predstavit, co to je. Sice nam to ted ukazal i prezident klaus,jakej je narcis,ale oproti kazdodennimu zivotu a reseni budoucnosti s narcisem je to slabej salek kavy....


Adresář

Diskutujte na téma Duševní poruchy

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku